A hagyományos lengyel ételek az átlagos nem lengyelnek talán kevésbé ismertek, de egy rövidebb utazás alkalmával mindenképpen érdemes kipróbálni őket. Ha pedig úgy alakul, hogy eltöltünk ott fél, vagy akár egy évet, akkor néhányuk valószínűleg a napi étkezésünk részévé is válhat a népszerűsége miatt.
A pierogi (ami talán a legismertebb ételük) is pont ilyen volt. Magyarországon leginkább barátfüle, vagy derelye néven találjuk meg, azzal a különbséggel, hogy nincs zsemlemorzsába forgatva, valamint a töltelék a lengyeleknél sokkal változatosabb, lekvár vagy túró helyett kerülhet bele hús, gomba, vagy káposzta is, majd nyakonönthetjük tejföllel, vagy megszórhatjuk piritott hagymával, pirított szalonnával is. Én a kinnt töltött fél év alatt a legtöbbet a húsos-tejfölös-hagymás változatból ettem, talán ez a legnépszerűbb is, egy egyszerű és gyors ebédnek, vagy vacsorának teljesen megfelel, az édes változatok pedig inkább desszertnek valók.
A második tipikus mindennapi kaja, a zapiekanka, amit elsőre valószínűleg egyszerűen melegszendvicsnek fogunk hívni, egy hosszú félbevágott bagett, amin jellemzően gomba, sajt, esetleg valamilyen hús található ketchuppal, mustárral, vagy valamilyen egyéb szósszal. Úgy hallottam, hogy a hosszú bulik után hajnalban igen nagy népszerűségnek örvend ez az egyszerű és tápláló, de nem túl nehéz étel. 🙂
Érdekesség, hogy lengyelországban szinte mindenhez automatikusan jár valamilyen szósz, tehát ha rendelünk mondjuk egy pizzát, vagy omlettet, akkor biztos, hogy ketchupot és tejfölös-hagymás szószt nem kell külön kérnünk, hozni fogják. Én személy szerint ezt egy nagyon jó szokásnak tartom 🙂
És ha már mindennapi kaja, jöjjön az oszcypek, azaz a grillezett füstölt sajt, lekvárral leöntve. Ez amolyan streetfoodnak számít, forgalmas helyeken gyakran találkozni oszcypek árusokkal, akiktől gyorsan és jutányos áron szerezhetjük be a nassolni valót.
A levesek közül a Żurek-et sikerült megkóstolni. Általában cipóban felszolgált, enyhén savanykás leves, tojással és kolbász szeletekkel. Elsőre remekül hangzik, a gyakorlatban viszont ez az étel nekem nem nyerte el a tetszésemet.
Tovább haladva a lengyel gasztronómia gyöngyszemein fontos megjegyezni hogy nagyon kedvelik a káposztát és gombát, mely számos fogásukban megjelenik.
Személyes nagy kedvencem a helyi töltött káposzta, a Gołąbki, melyet a magyartól eltérően itt a füstölt szalonnás/kolbászos lé helyett legtöbbször paradicsom vagy gombamártással kínálnak.
Autentikus lengyel éttermekben, mint például a Gościniec gyakran találkozhatunk emellett különböző töltött palacsintákkal (naleśniki) és káposztaágyon tálalt fasírttal (kotlet mielony). Ezeket mind érdemes megkóstolni.
Ha a töltött káposztán kívül más magyar ízre is vágynánk, ajánlott bekérni egy burgonyalepényt gulyással töltve vagy mellé rakva (placki ziemniaczane z gulaszem). A gulyás itt valójában pörkölt, de kiválóan visszaadja a magyar ízvilágot, a burgonyalepény pedig istenien illik hozzá. Az kevésbé tetszik, hogy sok helyen ez az étel gypsy pancake (cigány palacsinta) néven szerepel az étlapon. Desszertnek egyértelműen az almás pitét (szarlotka) ajánlanám, amit itt melegen tálalnak mellé hideg vanilia fagylaltot tesznek. Nyamiiii 🙂
Ha megunnánk a lengyel konyhát, akkor sem kell kétségbe esnünk. A mindeki által ismert hétköznapi ételek nagy része itt is elérhető. Ha csak egy egyszerű rántotthúst ennénk, akkor a kotlet shabowy szót kell keresnünk az árlistán. Ha a lengyel látogatásunk pedig épp Varsóba esik, akkor az U Szwejka nevű cseh éttermet ajánlanám, ahol kiadós, tányérnyi szeletekkel várnak minket. Vigyázat, az étterem előtt nem ritkán sor alakul ki, de a várakozási idő általában nem vészes.
Ha pedig kebabra, vagy ázsiai étteremre vágyunk, azt szinte minden sarkon meg fogjuk találni, és az ételfutár oldalakon is többnyire ezek lesznek túlsúlyban. Mi az Über Eats-et, a Woltot, és a lengyel megfelelőjét, a Pyszne.pl-t is használtuk Varsóban. Ha nem tudunk lengyelül, ezek az oldalak nagy segítségek lehetnek, gyakran angol nyelvű árlistát is feltöltenek, így a nyelvi nehézségeket minimálisra tudjuk szűkíteni. (Ha már teljesen nem is mindig tudjuk áthidalni)
Nagy fájdalmamra a Pesten rengetegszer elfogyasztott kínai szezámmagos csirke nem szerepel az itteni kínálatban, de némileg helyettesíthető a mézes chilis szószos keményítő paníros csirkegolyóval.
Természetesen ezek az ételek között is találhatunk érdekességeket, ha valakinek már valaha eszébe jutott, hogy minek a sültkrumplit és a kebabot külön felszolgálni, ha úgy is egy helyre megy, annak csak annyit tudok mondani: Frytokebab.
Pro tipp:
Ha ételről van szó, mindenképpen meg kell említeni a jó idő beálltával hétvégente megrendezésre kerülő varsói reggeliző piacokat (Targ Śniadaniowy). Szombatonként Żoliborz és Mokotow, míg vasárnaponként a Białołęka kerületben kerül megrendezésre általában reggel 10-től délután 5-ig. Lényege egy jó hangulatú közös hétvégi piknik, ahol a különböző nemzetek ételeit vonultatják fel. Természetesen helyet kapnak a tipikus lengyel fogások, mint a korábban köretként már említett placki ziemniaczane (burgonyalepény), mellette viszont akár török, indiai, vagy japán, kínai és thai ételeket is megkóstolhatunk. Ez pedig kiváló alkalmat kínál arra, hogy egy kis ízelítőt kapjunk azokból az ételekből, melyeket étteremben korábban sose mertünk megrendelni.
0 hozzászólás